суббота, 31 октября 2015 г.

Позакласна робота - чудовий спосіб для самореалізації учнів. Особливо захоплює дітей участь у видавництві шкільного журналу, де вони реалізують себе в різних ролях - кореспондент, редактор, фотограф. Під час роботи над цим проектом вони активно добирають матеріал, який цікавий і актуальний для молоді. Пошуковий метод синтезує в собі аналіз та відбір найкращого матеріалу.Один номерів з таких журналів я пропоную вашій увазі.

Перегляд за посиланням: https://drive.google.com/open?id=0Bzc-GJHpkz4gcE50LWN1bjR3cHM

четверг, 29 октября 2015 г.

Добрий вечір. Сьогодні я хотіла б представити завдання спрямоване на розвиток пізнавальної активності учнів. Виділені слова замінюються крапками. Речення можна пов'язувати з будь якою тематикою і застосовувати на будь якому етапі уроку.
Ants never sleep.
The octopus has a rectangular eye-pupil.
The largest reptile in the world is the Saltwater crocodile.
Ostrich eggs can weigh up to 1,5 kilograms each.
Dolfins keep one eye open while sleeping.
Tigers have both  striped fur  and skin.
185 million cups of tea are consumed every day in Britain.
In the course of his life a man consumes about 40 tons of food.  

среда, 28 октября 2015 г.

Вітаю на своєму блозі! Я вчитель англійської мови, працюю в школі №143 понад 10 років. Метою створення цьго блогу є обмін досвідом, спілкування з учнями і їх батьками. Сподіваюсь, що ви знайдете для себе дещо цікаве і корисне.
Сьогодні я пропоную вашій увазі розробку уроку на тему ''Традиції харчування в Британії.''

Тема: Їжа в Британії. Структури There is …, There are…’
Тип уроку: комбінований.
Мета:
поширювати словниковий запас учнів з темиЇжа в Британії ” на основі тексту для аудіювання;
– тренувати у веденні бесіди за змістом почутого, прочитаного;
– вчити складати діалоги на задану тематику з урахуванням граматичних структур  ‘ There is …, There are…’;
– розвивати інтерес до учбово-пізнавальної діяльності на англійській мові, розвивати логіку, увагу, пам’ять, діалогічне мовлення, творче мислення учнів, уміння відстоювати свою точку зору;
– формувати поважне ставлення до захоплень однолітків і точки зору інших.
Дидактичний матеріал:
-  Конверт з геометричними фігурами;
-  Таблиці для перевірки знань лексичного матеріалу;
-  Картки для парної роботи і для роботи в групах;
-  Відеоролик;
-  Картка з текстами;
-  Речення для роботи з деформованим текстом;
-  Презентація до теми;
Форми роботи: індивідуальна, фронтальна, парна, групова.
Методи: репродуктивний, продуктивний,  частково – творчий.

Хід уроку:

1.                      Організаційний момент
T: Good morning, children! Take your seats, please, and get ready for the lesson. It’s very nice to see you. How are you today?
Pupils: We are OK. Thank you.
T: Look at the blackboard: What is our topic?
 Today we’re going to speak about English meals.

2.                      Перевірка домашнього завдання (поділ класу на групи)
T: Choose a card and find your group.
2.1 Активізація словникового запасу (робота в групах).
What do you eat during the day?
For breakfast                 for lunch                     for dinner                    for supper

P: We eat … for breakfast.
T: Do you like cooking? Where do you cook?
What do you do when you cook?
P: We bake, peel, pour, boil, fry and chop.
T: Put words into right column and answer ‘What can you do with them?’       

Bake                 peel                 pour               boil                  fry                  chop
Bread                 potato              tea                   rice                  meat                onion  
Biscuits  carrot               coffee              pasta               eggs                 pepper
3.Основна частина
3.1 Робота з текстом
Read and complete the text with the words from the box.
Packed lunch                                        Chips                                      Roll
Lemonade                                             Tea                                         Meals
Chicken                                    Lunch                         Marmalade
Milk                                                      Cup                                         Plate
Breakfast                                              Eggs                                       
                                English meals
English people usually have four… (1) during the day: breakfast, lunch, tea, dinner or supper.
At about 8 o’clock in the morning people have… (2) . They eat porridge or cornflakes with… (3) or sugar, fried or boiled…(4) with bacon, bread and butter  or toast with… (5) or jam and a …(6) of tea.
At 11 o’clock the English have …(7). They like to eat fish and …(8), potatoes, beans, carrots, cabbage, or peas. People usually drink tea, coffee, juice or …(9). Schoolchildren have their lunch in the school canteen. Some children bring their …(10) with sandwiches and fruit.
At about 5 o’clock the English have …(11) with milk, cake or a ...(12) with jam.
The English have dinner or supper at 7 o’clock. People usually have a …(13) of soup, meat or …(14) with vegetables, ice cream or an apple pie.
3.2  Aудіювання і перевірка тексту
Listen and check                                                                            
3.3 Фронтальне опитування
Agree or disagree
English people usually have three meals during the day.
People have breakfast at about 9 o’clock.
Many people have lunch at 12 o’clock.
Schoolchildren have their lunch at home.
Schoolchildren don’t bring their packed lunch to school.
People usually have a plate of soup, meat or chicken with vegetables, ice cream or an apple pie.

3.4 Фіз. Хвилинка
If you're happy and you know it, clap your hands.

If you're happy and you know it, clap your hands.

If you're happy and you know it,

And you really want to show it,

If you're happy and you know it, clap your hands.



If you're happy and you know it, stomp your feet.        
If you're happy and you know it, stomp your feet. If you're happy and you know it, And you really want to show it, If you're happy and you know it, stomp your feet. If you're happy and you know it, nod your head. If you're happy and you know it, nod your head. If you're happy and you know it, And you really want to show it,
If you're happy and you know it, nod your head. If you're happy and you know it, turn around. If you're happy and you know it, turn around. If you're happy and you know it, And you really want to show it, If you're happy and you know it, turn around. If you're happy and you know it, say we are, we are.
If you're happy and you know it, say we are, we are. If you're happy and you know it, And you really want to show it, If you're happy and you know it, say we are, we are.
3.5 Работа з граматичним матеріалом (робота в парах)
T: Ask your neighbour ‘What is there in his\her fridge?’
Is there any...?               Yes, there is\No there isn`t.
Are there any...?                       Yes, there are\No there aren`t.
Show your fridges to each other and answer ‘What is there in the fridge?’
4.                      Узагальнення і систематизація ЗУН учнів.
4.1                  Робота в групах (Діти отримують по пакету з реченнями і в групі складають рецепти)

1. Boiled potato
Take 3 or 4 potatoes.
Wash and peel potatoes.
Cut potatoes into small pieces.                                                      
Put potatoes into water and salt.
Get water out and add butter.
Enjoy your meal. 
2.                      Chicken soup
Cook some pieces of meat.
Peel and slice potatoes.
Chop an onion, a carrot and greens.
Put potatoes into the saucepan and boil with meat.
Add some salt and greens.
Enjoy your meal. 

5. Заключна частина
5.1 Підведення підсумків урок.
T: In conclusion, Id like to say that it’s very interesting to cook. Did you like our lesson? 
5.2 Домашнє завдання(скласти порівняльну таблицю “ What do English and Ukrainian people eat?’’)
                          English people                                   Ukrainian people
Breakfast
Lunch
Tea (dinner)
Dinner (supper)